کتاب‌هایی که اهالی قلم برای خرید از نمایشگاه مجازی پیشنهاد می‌دهند

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول بهمن آغاز و تا ششم بهمن ماه در سامانه tehranbookfair.ir دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند کتاب‌های مورد علاقه را در بخش داخلی با ۲۰ درصد تخفیف و در بخش خارجی با ۵۰درصد تخفیف خریداری کرده تا رایگان برایشان ارسال شود.

در این راستا و در جهت کمک به مخاطبانی که در صدد خرید کتاب خوب از نمایشگاه کتاب هستند سراغ برخی چهره‌های فرهنگی در کشور رفتیم و از آنها پیشنهادهایی را دریافت کردیم تا فرا روی مخاطبان قرار گیرد.

* جهانگیرخسروشاهی:

کتاب «نهال‌های برومند»، نوشته سید حسن منتظری، از انتشارات شهید کاظمی
کتاب «منشور هدایت (مجموعه فرمایشات و مطالبات رهبرانقلاب دربارۀ خانداده شهدا)» از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

* علیرضا مختارپور

کتاب «از چیزى نمى‌ترسیدم»، زندگینامه خودنوشت شهید قاسم سلیمانى از انتشارات «مکتب حاج قاسم»

* رحیم مخدومی:

کتاب «خانواده موفق»، نوشته سید عظیم قوام از انتشارات قدرولایت
کتاب «همسرداری سرداران شهید»، نوشته جمعی از نویسندگان از انتشارات قدرولایت
کتاب «کتیبۀ ژنرال» نوشته اکبر صحرایی از انتشارات شهید کاظمی

* میثم نیلی:

کتاب «مسجد رهبر»، نوشته مرتضی انصاری‌زاده از انتشارات راه‌یار
کتاب «ارتداد»، نوشته وحید یامین‌پور از انتشارات سوره مهر
کتاب «سه دقیقه در قیامت» از انتشارات شهید ابراهیم هادی
کتاب «خط مقدم» نوشته فائضه غفار حدادی از انتشارات شهید کاظمی
کتاب «آن مرد با باران می‌آید»، نوشته وجیهه سامانی از انتشارات کتابستان معرفت

* گلعلی بابایی:

کتاب «گوهر صبر (خاطرات شهید گوهر الشریعه دستغیب)» نوشته طیبه پازوکی از انتشارات انتشارات سوره مهر
کتاب «این صدف انگار مروارید ندارد»، خاطران خودنوشت اسماعیل ابراهیمی از انتشارات نارگل
کتاب «مست سنگستان (خاطرات شفاهی عزت الله فرخی)» نوشته حجت الله ایروانی از انتشارات ۲۷ بعثت
کتاب «کوهستان آتش» نوشتۀ گلعلی بابایی از انتشارات ۲۷ بعثت

* احمد شاکری:

کتاب «رمان نویسی در وقت اضافه»، نوشته مرحوم محسن سلیمانی از انتشارت علمی و فرهنگی
کتاب «درباره مانایی و میرایی»، نوشته احمد شاکری از  انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
کتاب «دیالوگ، هنر کنش کلامی برای کتاب، تئاتر، سینما و تلویزیون» رابرت مک کی؛ ترجمه ابراهیم راهنشین از انتشارات نشر ساقی

* محمدرضا سرشار:

 کتاب «جاده جنگ»، نوشته منصور انوری از انتشارات سوره مهر
کتاب «مفتون و فیروزه» نوشته سعید تشکری از انتشارات نیستان
کتاب «رستاخیز عاشقی» نوشته محمدسرشار از انتشارات کتابستان معرفت
کتاب «شکار هیولا» نوشته محمد سرشار از نشر معارف
کتاب «مجموعه قصه حیوانات در قرآن» نوشته محمدرضا سرشار از انتشارات منادی تربیت
کتاب «از سرزمین نور» نوشته محمدرضا سرشار از نشر معارف

* قاسم تبریزی:

کتاب «آیت‌الله جنتی به روایت اسناد ساواک» از انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی
کتاب «اللهیار صالح به روایت اسناد» از انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کتاب «بهاییت» نوشته میکائیل جواهری از موسسه مطالعات تاریخ معاصر
کتاب «اسرار لانه جاسوسی» از موسسه مطالعات تاریخ معاصر
کتاب «نقد عمر، خاطرات حجت الاسلام علی دوانی» از انتشارات رهنمون
کتاب «بنیان مرصوص امام خمینی در فن و بیان» نوشته آیت الله جوادی آملی از انتشارات اسراء
کتاب «بهشتی از زبان بهشتی» نوشته فرامرز شعاع حسینی از انتشارات کارآفرینان فرهنگ و هنر
کتاب «حدیث نصر» به کوشش سید حسین کشفی از موسسه کتابشناسی شیعه
کتاب «از شریف تا لس‌ آنجلس» نوشته سید مجتبی عطاردی از انتشارات سوره مهر

* اکبر صحرایی:

کتاب «اعدام سرباز اسلووک» نوشته ویلیام بردفورد هیوئی، مترجم مسعود امیرخانی از انتشارات پیدایش
کتاب «زغال سرخ» نوشته سید حسن حسینی از انتشارات شهرستان ادب
کتاب «برادر انگلستان» نوشته علیرضا قزوه از انتشارات سوره مهر
کتاب «سه گاه ابوهادی» نوشته سید حمید سجادی منش از انتشارات خط مقدم
کتاب «عباس برادرم» نوشته حمید داوود آبادی از انتشارات شهید کاظمی
گزیده اشعار واحد قزوینی از محمدحسین انصاری از انتشارات شهرستاد ادب
کتاب رُنج نوشته محمد محمودی نورآبادی از انتشارات کتابستان معرفت

* محسن پرویز:

رمان بلند «جاده جنگ» نوشته منصور انوری، انتشارات سوره مهر
«آتون نامه» نویسنده محمد اسماعیل حاجی علیان از انتشارات سوره مهر
«تاریخ با طعم زغال اخته» نوشته یوسف قوچق از انتشارات سوره مهر
«کتاب حماسه مسیب نامه» نوشته میلاد جعفرپور از انتشارات بنیاد موقوفات افشار

علاقه‌مندان به مطالعه می‌توانند از این فهرست هم در سبد خرید خود قرار داده و خرید کنند. در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ۱۷۳۲ ناشر ۱۰۰ هزار عنوان را در بخش داخلی با ۲۰ درصد تخفیف عرضه می‌کنند. 

در هیچ جایی از معارف ما، بیانی را سراغ ندارم که دفاع مقدس و جهاد فی‌سبیل‌الله را تباهی بداند

به گزارش خبرگزاری فارس، دومین نشست از سلسله جلسات «رستاخیز واژه‌ها» با موضوع خدمات متقابل ادبیات داستانی و دفاع مقدس با حضور محمد حنیف، نویسنده و احمد شاکری عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

* حنیف:  از جنگ جهانی اول و دوم هنوز هم رمان‌های زیادی نوشته می‌شود

در ابتدای این نشست، محمد حنیف با اشاره به خاص بودن سوژه‌های برآمده از دل جنگ گفت: سوال مهمی وجود دارد و آن هم این است که چرا با اینکه جنگ و دفاع مقدس، یک موضوع همانند دیگر موضوعات است، حجم وسیعی از داستان و رمان با موضوع ادبیات دفاع مقدس، چه در ایران و چه در خارج از ایران نوشته شده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در ادبیات گذشته، گونه‌های حماسی نظیر شاهنامه و یا ادیسه هومر جایگاه شاخصی در ادبیات دنیا داشته است. 

وی اضافه کرد: از جنگ جهانی اول و دوم سالهای زیادی می‌گذرد، اما هنوز هم شاهد رمان‌های زیادی هستیم که در این بستر نوشته می‌شود. این موضوع چه دلیلی دارد؟ آیا به این دلیل است که جنگ، وحشتی عمومی به همراه دارد یا تعداد زیادی جان خود را از دست می‌دهند؟ زلزله، سونامی و آتش‌فشان هم این‌چنین هستند. به نظرم جنگ برخلاف این موارد مشابه، همه‌گیر است؛‌ یعنی تمام آحاد یک ملت را درگیر می‌کند و البته با غرور و هویت ملی درگیر می‌شود و به همین دلیل در ذهن‌ها باقی می‌ماند. از طرف دیگر، بعد فرهنگی جنگ، بیش از هر بعد دیگری از آن باقی می‌ماند. 

حنیف با اشاره به اینکه جنگ می‌تواند جامعه را دگرگون کند، گفت: جنگ حادثه بزرگی است که در تمام عرصه‌ها، جامعه را دگرگون می‌کند. این دگرگونی شامل موضوعاتی نظیر ایجاد موج مهاجرت میلیونی، تضاد فرهنگی، وحشت در بمباران‌ها، شهادت، معلولیت و … است. از این روی، یکی از کارکردهای ادبیات این است این تاثیرات را به صورت عینی و جزئی‌نگارانه ارائه بدهد. 

این نویسنده و منتقد ادبی درخصوص تاثیر دفاع مقدس بر ادبیات داستانی گفت: یکی از اولین تاثیرات مهم آن، خلق آثار قابل توجهی با موضوع جنگ و دفاع مقدس در ادبیات داستانی ایران است در حالی که تا پیش از این چنین موج بزرگی را نداشتیم. آماری که کتابخانه تخصصی جنگ واقع در حوزه هنری از شهریور ۱۳۵۹ تا آذر ۱۳۹۸ می‌دهد این است که از مجموع ۱۷۷۰۸ کتاب که با موضوع دفاع مقدس نوشته شده است، ۱۵۶۹ عنوان آن یعنی نزدیک به ۹ درصد داستان است. دومین تاثیر آن که پس از جنگ رخ می‌دهد، این است که ادبیات عامه‌پسند رو به افول رفته و ادبیات متعهد خصوصا در دهه اول انقلاب اوج می‌گیرد. تاثیر سوم، رواج مفاهیمی نظیر ایثار، ازخودگذشتگی، دلاوری، غیرت و … است. این مسائل تا پیش از این کمتر بیان شده است. اگر جنگ نبود شاید بسیاری از سردارانی که امروز آنان را می‌شناسیم، هرگز شناخته نمی‌شدند. 

وی با اشاره به خدمات ادبیات داستانی بر دفاع مقدس گفت: اولین تاثیر این است که ادبیات داستانی کمک کرد تا آثاری نوشته شود که باعث غرور ملی ماست و از این منظر باعث ماندگاری خیلی از مفاهیم شد. هم‌چنین ادبیات داستانی در بسیاری از هنرهای دیگر نظیر سینما، نمایش، انیمیشن و … متجلی شده است. در حقیقت، ادبیات داستانی از این طریق به ثبت هنری حماسه‌های جنگ کمک کرد. تاثیر سوم این است که ادبیات داستانی، عوارض جنگ و تاثیرات آن را در جامعه نشان می‌دهد و از این منظر ادبیات دفاع مقدس صلح را ترویج می‌کند. این ادبیات به سیاست‌مداران کمک می‌کند تا جایی که می‌توانند از دیپلماسی استفاده کرده و به آتش جنگ ندمند. همچنین ادبیات داستانی و هنر به تقویت روحیه حماسی در کشور کمک می‌‌کند و باعث پالایش روح می‌شود. تاثیر پایانی نیز این است که ادبیات داستانی دفاع مقدس در مقاطعی میزان مخاطبان کتاب را بالا برد. البته در کنار این تاثیرات مثبت می‌توان گفت که بعضی از ناشران متاسفانه با اقداماتی غیرحرفه‌ای، ذائقه مخاطب را پایین آوردند و جایگاه ادبیات داستانی ما را تضعیف کردند. 

* شاکری: آیا دفاع مقدس لطماتی به ادبیات داستانی زده است؟

احمد شاکری دیگر سخنران این جلسه بود. او در ابتدای صحبت‌های خود گفت: یکی از موضوعاتی که در خدمات متقابل ادبیات داستانی و دفاع مقدس باید مورد توجه قرار گیرد توجه به بیانیه گام دوم انقلاب است. در این بیانیه، رهبر معظم انقلاب، تصویری از گذشته و چشم‌اندازی از آینده ارائه می‌دهند. در این بین موضوع دیگری هم دارای اهمیت است و آن هم این است که موضوع خدمات متقابل ادبیات داستانی و دفاع مقدس از منظر چه اولویتی بررسی شود؟ برای مثال، شاید عده‌ای بگویند خاطره‌نویسی از ادبیات داستانی پیشی گرفته است. 

وی با مطرح کردن یک سوال، صحبت‌های خود را ادامه داد و گفت: وقتی از خدمات صحبت می‌کنیم،‌ ممکن است این موضوع به ذهن متبادر شود که فقط ابعاد مثبت و سازندگی مطرح می‌شود در حالی که بعد دیگری هم وجود دارد و آن هم لطمات، خسارات و اختلال‌هاست. آیا ادبیات اختلالی ایجاد کرده و خسارتی به دفاع مقدس زده است؟ آیا دفاع مقدس لطماتی به ادبیات داستانی زده است؟ این موضوعات قابل طرح و بررسی است. فلذا باید عنوان بحث را از خدمات به فرصت‌ها و تهدیدها ببریم. 

شاکری با اشاره به تاثیرات دفاع مقدس بر ادبیات داستانی گفت: یکی از تاثیرات دفاع مقدس بر ادبیات داستانی این است که برای ادبیات تولید موضوع، مضمون و شخصیت کرد. هم‌چنین برای آن تامین مخاطب کرد و موجب شد مراکز حمایتی موضوعی پدید بیایند. البته در کنار آن عده‌ای معتقدند که مصلحت‌های دوران جنگ، ادبیات داستانی را چارچوب‌بندی کرد. حتی ممکن است جریان روشنفکری بگوید که دفاع مقدس باعث ایجاد شبه مضمون شد. البته لازم است به این موضوع توجه داشته باشیم که بین ادبیات داستانی و دفاع مقدس یعنی یک قالب و یک واقعه تاریخی، نسبت و تقدم و تاخر زمانی وجود دارد. یعنی نسبت ادبیات مقدم‌تر از بعد زمانی دفاع مقدس است. 

شاکری با تاکید بر اینکه نقش خیال در ادبیات دفاع مقدس از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: در بررسی ارتباط و تاثیرگذاری بین ادبیات و دفاع مقدس باید به عنصر خیال توجهی ویژه کرد. خیال به معنای دخل و تصرف و افزودن چیزی که نبوده است. این موضوع در حالی است که دفاع مقدس امری واقع و مسلم است و شاید نتوان چیزی را به آن اضافه یا کم کرد. حال باید این سوال را پرسید که خدمات امر مخیل به دفاع مقدس چیست؟ یعنی ورود خیال چه کمکی در پرداخت به دفاع مقدس در ادبیات داستانی می‌کند؟ البته در خاطره‌نگاری چنین فاکتوری را نمی‌توان بررسی کرد. هم‌چنین باید این موضوع را بررسی کرد که کسانی که جریان ادبیات متعهد را راه‌اندازی کردند بیشتر متاثر از نفس و حقیقت دفاع مقدس بودند یا تاثیر گرفته از فرم‌های روایی؟ به نظر می‌رسد که بیشتر متاثر از حقیقت دفاع مقدس بودند. این موضوع در حالی است که کسانی که ادبیات سیاه نوشتند، بیشتر از آنکه از خود دفاع مقدس متاثر باشند، تحت تاثیر قالب بودند. 

وی خاطرنشان کرد: به نظرم در تحلیل و بررسی تاثیر ادبیات و دفاع مقدس نمی‌توانیم بی‌توجه به ادبیات انقلاب اسلامی باشیم چرا که ادبیات دفاع مقدس در طول ادبیات انقلاب اسلامی است؛ ثانیا این خدمات متقابل صرفا این‌گونه نبوده است که میان دفاع مقدس و ادبیات داستانی باشد بلکه میان ادبیات داستانی و انقلاب اسلامی هم هست. خدماتی که دفاع مقدس بر ادبیات داستانی انجام داده است، می‌تواند ذیل انقلاب اسلامی باشد. بدین معنی که هر خدمتی که دفاع مقدس بر ادبیات کرده است، گویا انقلاب اسلامی به ادبیات کرده است. 

* موضوعات جدیدی که پس از دفاع مقدس به ادبیات اضافه شد

حنیف در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره موضوعات جدیدی که پس از دفاع مقدس به ادبیات اضافه شده است، گفت: از جمله موضوعات جدیدی که بعد از دفاع مقدس داشتیم، مهاجرت و جنگ‌زده است که مثلا در کتاب «مهاجر کوچک» آقای رهگذر بدان اشاره شده است. یا مثلا حضور کودکان و نوجوانان در جنگ، پیش از دفاع مقدس کمتر در ادبیات ما مطرح شده است اما نمونه این موضوع را در کتاب «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» آقای دهقان می‌بینید. جنگ شهرها و مردم موضوع جدید دیگری است که پس از دفاع مقدس رنگ و بوی جدیدتری به خود گرفت. برای مثال کتاب «دختر لوطی» شهریار عباسی از جمله همانهاست. طنز در جنگ یکی دیگر از موضوعات جدید است. این موضوع در کتاب «گردان قاطرچی‌ها» داود امیریان آمده است. موضوعات ماورالطبیعه در جنگ، جانبازان، تاثیر روانی جنگ بر مردم و جامعه و به ویژه زنان، مباحث فلسفی و … از جمله مباحثی است که پس از دفاع مقدس بیشتر مورد توجه قرار گرفت. 

* در هیچ جایی از معارف ما، بیانی را سراغ ندارم که دفاع مقدس و جهاد فی‌سبیل‌الله را تباهی بداند

شاکری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ادبیات داستانی دفاع مقدس ذیل ادبیات دینی قرار می‌گیرد یا خیر، گفت: بنده معتقدم که ادبیات داستانی دفاع مقدس با اشاره به حقایق دینی موجود در دفاع مقدس، در ذیل ادبیات دینی و ادبیات انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد. اشاره شد که عده‌ای می‌گویند در جنگ تباهی داشتیم و به همین دلیل در ادبیات دفاع مقدس تاکید می‌شود که باید از دیپلماسی استفاده کرد؛ در هیچ جایی از معارف ما، بیانی را سراغ ندارم که دفاع مقدس و جهاد فی‌سبیل‌الله را تباهی بداند. نه تنها تباهی در آن نیست، بلکه افقی نورانی است. حتی در تعبیر جهاد فی سبیل‌الله گفته شده است که بابی از بهشت است که فقط برای اولیاست. بنابراین دفاع مقدس حرکت کلی و قدسی است و دوم این که در آن تباهی راهی ندارد. در آن رنج و خسارت هست اما تباهی و سیاهی در آن وجود ندارد.